fbpx

Bea Szenfeld 7/11

En av tre medverkande på vår Inspirationsdag för studerande på Dômen Konstskola, Göteborgs Konstskola, KV Konstskola och Tillskärarakademin. Bea Szenfeld är utbildad på Tillskärarakademin i Göteborg och vid Beckmans Designhögskola i Stockholm. 2002 startade hon det egna klädmärket Bea Szenfeld/Insert Coin och blev känd för allmänheten då hon 2003 vann TV-sända designtävlingen Fashion House och med det en praktikplats hos Stella McCartney. Hon är känd för en lekfull inställning till mode efter mottot ”too much is never enough”. Exempelvis återanvänder hon gamla kläddelar i nyskapande design och har även gjort handsydda, unika plagg av enbart papper. Hennes fantasifulla kreationer har burits av bland andra Björk och Lady Gaga.

Se: https://bon.se/film/mercedes-benz-fashion-week-stockholm-ss-2014/bea-szenfeld/

15 kopia

 

16 kopia

 

17 kopia

 

18 kopia

 

19 kopia

 

20 kopia

 

21 kopia

 

22 kopia

 

23 kopia

 

24 kopia