Personal

Våra lärare har en omfattande kompetens inom det konstnärliga och pedagogiska området.  Alla är aktiva konstnärer med konstutbildningar från skolor som Konsthögskolan Valand, Konstakademin i Helsingfors, Kungliga Konsthögskolan i Stockholm, Konstfack, Academy of Fine Arts, Maastricht och Edinburgh College of Art. Många har dessutom erfarenhet från pedagogiska uppdrag och professurer från Valand, Högskolan för Design och Konsthantverk (HDK) och utomlands. De flesta av oss är också utbildade på Göteborgs Konstskola (tidigare Hovedskous).

Vår konstnärliga kompetens spänner över ett brett fält. Allt från måleri, grafik, konsthistoria, bildanalys, rumslig gestaltning, monumental skulptur, landart, ljud, ljus, video, foto, text, performance till konstnärliga interventioner.

Skolans lärare har under åren belönats med stipendier, offentliga uppdrag och finns bland annat representerade på konstmuseer liksom inom stat, kommun och landsting.  Vi delar gärna med oss av våra erfarenheter och varje år stöttar vi våra studenter i deras konstnärliga processer och ansökningsprocedurer till olika högskolor både nationellt och internationellt samt delar med oss av våra nätverk och kontakter i kulturlivet.

Studerande på Göteborgs Konstskola har fasta lärare samt gästlärare. Tillsammans med lärarkåren arbetar skolans studierektor Lars Wulcan, utbildningskoordinator Monica Justesen Åfelt och vaktmästare Jonas Brodin. Verksamhetsansvarig är Katarina Elvira Gudrunsdotter.

 Verksamhetsansvarig

Katarina Elvira Gudrunsdotter, epost: katarina.e.gudrunsdotter@gbgkonstskola.se

Studierektor

Lars Wulcan, epost: lars.wulcan@gbgkonstskola.se

Ledningsgrupp

Katarina Elvira Gudrunsdotter, Verksamhetsansvarig

Lars Wulcan, Studierektor

Pia Mauno, Lärare i Måleri

Tom Bogaard,  Lärare i Måleri

Carina Fihn, Lärare i Grafik

Johan Malmström, Lärare i Skulptur

Kansli

Monica Justesen Åfeldt

epost: info@gbgkonstskola.se, tel: +46 31 14 80 61

Vaktmästare

Jonas Brodin

Lärare Måleri

Pia Mauno, epost: pia.mauno@gbgkonstskola.se

Tom Bogaard, epost: tom@gbgkonstskola.se

Martin Solymar, epost: martin.solymar@gbgkonstskola.se

Lärare Grafik

Carina Fihn, epost: carina.fihn@gbgkonstskola.se

Peter Eccher, epost: petereccher@gbgkonstskola.se

Lärare Skulptur

Åsa Herrgård, epost: asa.herrgard@gbgkonstskola.se

Johan Malmström, epost: johan.malmstrom@gbgkonstskola.se

Konstnärlig Idégestaltning

Huvudansvarig Katarina Elvira Gudrunsdotter

epost: katarina.e.gudrunsdotter@gbgkonstskola.se

Alla skolans lärare verkar som handledare på Konstnärlig Idégestaltning.

Lärare Kroki och teckning

Gästlärare Peter Ojstersek