fbpx

Det urbana mötet med djur 20/3 – 4/4 Frilagret

Missa inte Sanna Joelssons utställning. Sanna är en av tio studerande på vår ettåriga påbyggnadsutbildning Konstnärlig Idégestaltning. Hennes projekt kommer ur en livslång frustration över hur det moderna samhället felciterar djurvärlden. Utställningen är resultatet av flera års besatt samlande på anekdoter om djur och presenteras i form av tuschmålningar, installationer och collage.  Syftet är att råda bot på okunskapen men framförallt visa upp alla fantastiskt spännande djur som finns i världen. För mer info var god se: sannajoelsson.blogg.se

…Visste du förresten att uttrar håller varandra i händerna när de sover för att inte flyta iväg?

Vernissage 20 Mars kl. 16-18, Frilagret, Heurlins plats 1, utställningen pågår till 4 april.
in genom dörren, till höger om cafét. Samma öppettider som caféet. Söndag och måndag stängt.

Sanna, bild, 900jpg