fbpx

Konstnärlig Idégestaltning

Under varje rot finns en brunn

Konstnärlig Idégestaltning visar i avslutningsutställningen Under varje rot finns en brunn utvalda verk från året på Göteborgs Konstskola.

Under denna tid har eleverna arbetat och experimenterat med olika projekt och material, vilket har resulterat i en utställning med måleri, installation, frottage, textil, skulptur, svarvning och teckning.

Utställningen utgör ett litet universum bestående av fragment från elevernas olika världar; en solig nallehimmel, ett sterilt vardagsrum, en möglig källare eller ett stilla sjölandskap. Här utforskas bland annat ämnen som renhet och smuts, tid och nostalgi, naivitet och eftertänksamhet. 

Under varje rot finns en brunn pågår mellan 9/6 – 17/6 på Konstepidemin. 

Medverkande:

Lisa Skalare, Maya Aurora Cheyenne Nord, Selma Sasivarevic, Karolina Svärd, Kristina Åberg, Veronica Odsvik, Sam Samuelsson, Irja Lennström