fbpx

Performance-konst på Svenska mässan 13 – 15/11

Göteborgs Konstskola bjuder in konstnären Hiroko Tsuchimoto att utföra ett tre dagars platsspecifikt performance-verk i vår monter på Kunskap & framtid – en mässa om eftergymnasial utbildning. Verket har titeln Minnen av morgondagen. Hon är från Japan och bosatt i Sverige sedan 2008, har studerat på Musashino Art University i Tokyo, Konstfack och Kungl. Konsthögskolan i Stockholm. De senaste åren har Hiroko medverkat i performance-festivaler och utställningar på olika platser i världen. Identitetssökande i skärningspunkten mellan svensk och japansk kultur och handlingar där gamla myter och nutida vardaglighet förs samman är återkommande teman i hennes konst. Verket pågår fyra timmar om dagen, från kl 12 – 16, 13 – 15 november, Svenska mässan, Mässans gata 20 vid Korsvägen. Ni hittar vår skola i monter B03:50 och flera konst och kulturutbildningar på ”kreativa torget”, hall B.

Mer info om konstnären: https://hirokotsuchimoto.info

Mer info om Kunskap & framtid: https://www.kunskapframtid.se

Before today (2014)