fbpx

Vad gör du om 10 år?

Bild_eftergym_1280

Eftergymnasial mässa på Röhsska museet 23:e Februari

Välkommen till en heldag där du har möjlighet att vandra runt i Röhsskas kreativa, lite oväntade och inspirationsrika miljöer. Prata med studenter som praktiskt visar upp vad de utbildar sig inom. På plats finns även lärare från några av regionens yrkesutbildningar och högskoleförberedande konstnärliga utbildningar.

23 februari 2016 
12.00 –19.00 Fri entré!

Plats: Röhsska museet.  Vasagatan 37– 39, Göteborg
Närmsta buss- och spårvagnshållplats är Valand (Vasagatan/Avenyn).

Vad gör du om 10 år?

Skapar filmattributen till en uppmärksammad actionfilm. Är i London på ett ettårigt arbetsstipendium. Utformar årets diplom till nobelpristagaren i litteratur. Gästföreläser på Konsthögskolan i Berlin. Säljer en målning för 100 000 kronor. Forskar om nya textila material. Är anställd som keramisk formgivare hos Rörstrand. Designar drottning Victorias klänning till Nobelfesten. Stämmer något av påståendena in på dig, då har du troligtvis vidareutbildat dig till yrken inom kultur, konst, design och mode.

Välkommen att besöka oss på mässan!

Alla deltagande skolor är godkända för studielån och är medlem av FRIKS – Fria konstnärliga och hantverksinriktade utbildningar i Sverige.